joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań

Praktyka w stylu Mysore

Praktyka_w_stylu_MysorePraktyka w stylu Mysore (czyt. majsor) – to tradycyjna metoda nauczania odpowiednia zarówno dla całkowicie początkujących oraz dla najbardziej zaawansowanych osób. W taki szczególny sposób Sri K. Pattabhi Jois i jego mistrz Sri T. Krishnamacharya nauczali tej tradycyjnej formy Hatha jogi w mieście Mysore w Południowych Indiach.

W naszej szkole staramy się przekazywać Ashtanga Vinyasa jogę właśnie na zajęciach Mysore. Rozpoczynając praktykę na takich zajęciach uczeń ma możliwość dostosować jej intensywność do swoich możliwości i rozwijać się dalej we własnym tempie. Co wyróżnia zajęcia w stylu Mysore? Przede wszystkim to, że nie jest to lekcja zapowiadana i prowadzona przez nauczyciela w równym tempie dla wszystkich. Instrukcje do praktyki każdy otrzymuje indywidualnie od nauczyciela i praktykuje swoją część sekwencji na własnym poziomie. Niewątpliwą zaletą takich zajęć jest to, że spotykają się na nich osoby o zróżnicowanym poziomie zaawansowania i każdy otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje – nie są dla niego „za trudne”, czy „za łatwe”, ponieważ pracuje w zgodzie z samym sobą. Nauczyciel stara się dawać każdemu z uczestników wsparcie w formie korekty słownej i poprzez dotyk, lub też odpowiednią modyfikację jeśli jest potrzebna.

W praktyce Ashtanga jogi każda następna asana ma za zadanie albo wzmacniać, albo równoważyć działanie poprzedniej. Dlatego bardzo ważna jest ich kolejność. Wraz z upływem czasu uczeń otrzymuje od nauczyciela kolejne asany (pozycje) i uczy się sekwencji na pamięć. Celowo używam tutaj słowa „otrzymuje”, ponieważ kolejne asany są dla nas jak dar, który przyjmujemy z wdzięcznością. Nauczyciel również otrzymał je niejako „w prezencie” i teraz stara się je przekazać dalej.