joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań joga poznań

Ashtanga – co to takiego?

Ashtanga_co_to_takiegoAshtanga Vinyasa Yoga jest dynamiczną formą Hatha jogi. To, co ją wyróżnia, to synchronizacja ruchu z oddechem, tzw. Vinyasa. Podczas ćwiczenia wytwarza się wewnętrzne ciepło, które powoduje wydzielanie toksyn wraz z potem. Asany są wykonywane w odpowiedniej kolejności, opisanej w sześciu seriach. Pierwsza seria to joga Chikitsa, co znaczy terapia jogą. Kładzie ona nacisk na oczyszczenie i ogólne wzmocnienie organizmu.

Vinyasa to element łączący poszczególne asany, który ma na celu utrzymanie wytworzonego ciepła na stałym poziomie oraz stwarza płynne przejście z jednej asany do drugiej. Używa się specjalnej techniki oddechowej – oddechu Ujjayi, przypominającego szum fal oceanu, syczenie kobry, czy też oddech Dartha Vadera z Gwiezdnych Wojen. Asany utrzymuje się, za kilkoma wyjątkami, tylko przez pięć oddechów. Kolejnym ważnym elementem są Bandhy, czyli tzw. „energetyczne zamknięcia””, które powstają poprzez świadome napięcie odpowiednich grup mięśni. Najważniejsza Bandha to Mula Bandha, którą aktywuje się poprzez napięcie mięśni w okolicach dna miednicy. Jest ona decydująca dla kontroli i nadania kierunku energii życiowej (Prana), która uwalnia się podczas ćwiczenia. Kolejnym elementem Ashtanga jogi są punkty koncentracji, tzw. Drishti, na które należy kierować wzrok podczas wykonywania asan. Dzięki temu umysł może być łatwiej skierowany do wewnątrz.

Podstawowa praktyka Ashtanga jogi dzieli się na cztery fazy:

  1. Rozgrzewka (Surya Namaskara A i B, stojące asany)
  2. Yoga Chikitsa – pierwsza seria (lub jej część)
  3. Postawy dla ochłodzenia (wygięcia do tyłu i sekwencja końcowa)
  4. Relaksacja

Ashtanga_co_to_takiego_Pattabhi_JoisSri K. Pattabhi Jois (1915-2009) był współczesnym mistrzem Ashtanga jogi. W latach trzydziestych odnalazł on wraz ze swoim nauczycielem Sri Tirumali Krishnamacharya w bibliotece w Kalkucie antyczny manuskrypt o nazwie Yoga Korunta. Manuskrypt ten zawierał szczegółowe opisy wyżej wymienionych technik. Pattabhi Jois, pomimo swego dostojnego wieku, do końca swoich dni wprowadzał uczniów z całego świata w tajniki tej wspaniałej metody.

Pattabhi Jois mawiał: „1% – to teoria, 99% – to praktyka”. Wystarczy skupić się na swojej praktyce, a wszelkie jej dobrodziejstwa po prostu na nas spłyną.

Guruji odszedł 18 maja 2009 roku, w wieku 93 lat. Jego obecność dała nam wspaniałą i radosną praktykę, która odmieniła nasze życie – za co wyrażamy głęboką wdzięczność.